Minibüsçüler Çekişmesi
Paylaşan
Friday, July 5, 2019

Veysi yol kenarında minibüse binmek için yol kenarında bekliyor bir yandan da yol kenarını kolluyordu. Kendisinden önce kaç kişi bekliyordu acaba. Boş koltuk bulmama durumu olmazdı ama yine de şoförün yanındaki en ön koltuğa oturmak istiyordu. Minibüslerin merkeze gitmek için kalktıkları ilk kalkış noktasına yakın olduğu için boş koltuk her zaman buluyordu. Nihayet üzerinde Ulus-Bentderesi yazan minibüs göründü adeti olduğu üzere ağır ağır ilerleyerek geliyordu. Çünkü minibüsçü için ağır yol almak kendisine her an el edecek bir müşterinin yola çıkması demekti. Kendisinden önce aynı noktadan muhtemelen beraber olan iki kişiyi aldı. Veysi rahattı beraber olan iki kişi kolay kolay ayrı ayrı koltuklara oturmazdı. Ne ki oturmak istediği ön koltuk boş olsun. Minibüs kendisine yaklaştıkça muradına ereceğini görerek sevindi.  El etti ve minibüs durdu.

-          -Selamunaleykum dedi ve şoförün yanındaki ön koltuğa oturdu.

-          -Aleykumselam dedi şöfor.

Bir süre adeti olduğu üzere ağır ağır yol almaya devam etti. El eden müşterilerini aldı. Her şey Veysi’nin alıştığı minvalde ilerliyordu. Minibüsteki boş koltuklar dolmaya başlamıştı. Şoför artık ayağını gazdan çekmiyor daha hızlı yol alıyordu. Bir iki kişi yol kenarından el etti ama almadı. Veysi biraz şaşırmıştı. Ama herhalde daha ilerde bekleyen yolcuları almak için bir iki müşteri gözden çıkardı yine arkada ki bir minibüs ile kapışıyordu herhalde.

Yine adet olduğu üzere şoför kendisi gibi merkeze gitmek üzere yolda olan bir başka şöfor arkadaşını aradı ve önde ki minibüs ile ilgili birkaç şey söyledi. Ayağını gazdan çek biraz gibi şeyler söyledi. Veysi de haklı çıktığını düşündü. Yolcu almamış olması klasik minibüsçü kapışması yüzündendi. Ama o da ne dört kişilik bir grup el etti ama onları da almadı. Bu kadarı garipti ve minibüsçü kapışması ile açıklanamazdı. Dayanamadı ve sordu:

-              Şoför bey hayırdır yolcu el etti almadın. Daha önce de iki kişiyi daha da almadın. Böyle yapmazdınız siz minibüsçüler ama dedi var mıdır bir nedeni?

-              Abi hiç sorma başımızda bir polis kontrolü belası var. Her gün saat 10’a kadar kontrol var.

-              Allah Allah dedi Veysi tam da işe gidişlerin yoğun olduğu saat. Neyi kontrol ediyorlar peki?

-              Yolcu sayısını

Veysi milleti canından bezdirmek isteyenlerin yapabileceği bu kontrol uygulamasını düşündü. Yaşlının, hastanın yer bulup oturması için iyiydi ama yaşlı hasta dışarda beklerken de yoruluyordu. İçerde bari birinin yer vermesi durumu olurdu ve gitmek istediği yere daha erken giderdi diye düşündü. Ayrıca kalabalıkta bayan erkek ayakta sıkış tıkış gitmek te iyi değildi elbette. Ama insanlar işlerine gecikmemeyi daha çok tercih ederlerdi. Nitekim tıklım tıklım dolu minibüslere binmek için çırpınan bayan erkek gençleri gördüğü çok olmuştu. Saat sabah 10:00’a kadar yolcu sayısı kontrolü yapmak ve ayakta 3 yolcudan fazla yolcu taşıyan şoföre ceza kesmek aslında millete ceza kesmekti.

-        - Neden böyle bir uygulama başlatmışlar? Ben epeydir bu hattaki minibüsleri kullanıyorum böyle bir duruma daha önce hiç karşılaşmamıştım.

-          - Abi polislere yukarıdan emir gitmiş hiç af yok gördüğünüze yazın demişler. Para bitmiş herhalde millete dadandılar.

-          - Kim?

-          - Hükümet

-          - Olur mu öyle şey canım trafik cezalarıyla toplanacak paradan ne olur?

-          - Öyle deme abi yanlış yerden yolcu aldın yanlış yerde yolcu indirdin diyerek 600 tl ceza kesmişler bir arkadaşa

Töbe töbe diye düşündü Veysi 3 tl alınan bir müşterinin yanlış yerde indirilmesi veya yanlış yerden alınmasından dolayı 600 tl ceza. Olur şey değil.

-          - Peki minibüsçüler için yolcu alma veya indirme yerleri belli mi?

-         -  Yok abi nerdeee! Sen el ettin aldım işte. Nerde el etsen orda alırdım. Minibüsçüler için sabit bir indirme bindirme yeri yok.

-          - Allah Allah dedi Veysi aklı karışmış olarak.

-          - Yolcu işi nedir niye böyle bir uygulama başlattılar peki

-          - Abi milleti Belediye ve özel halk otobüslerine yöneltmeye çalışıyorlar, dedi şoför.

-          - Ama böyle yaparak milleti cezalandırıyorlar dedi Veysi. Belediye otobüsleri de özel halk otobüsleri de tıklım tıklım. Onlara niye ceza kesmiyorlar.

-          - Onlara kesmezler, kesemezler abi.

-          - Peki yok mu sizin bir minibüsçüler birliği gibi bir birliğiniz bu duruma itiraz edecek? Siz millete hizmet ediyorsunuz ve el eden yolcuyu almamak millete eziyettir.

-          - Yok abi biz belediye ile yıllık sözleşme imzalarız dedi şoför ağzımızı açsak ya sözleşmeyi iptal ederler ya da gelecek yıl için sözleşmeyi yenilemezler.

-         - Allah Allah peki nasıl millet mağdur edilmeden taşınacak gitmek istediği yere? Metro tramvay yapsınlar o zaman! Dedi Veysi

Şöfor kaygılı aynadan arabanın içini kontrol etmeye başladı. Kontrolün yapıldığı noktaya yaklaşmıştı. Yol üzerindeki kavşağın biraz ön tarafında polis kontrol noktası kurmuş ve bazı araçları da durdurmuştu.

-Abiler ablalar boş yerlere oturalım. Ayakta beklemeyelim. Beklemek zorunda kalanlar da biraz çömelemez mi?

Rezilliğe bak dedi Veysi kendi kendine. Milleti gitmek istediği yere taşıyan toplu taşıma olarak Belediye ve özel halk otobüsleri ile minibüsler vardı. Belediye ve özel halk otobüsleri tıklım tıklımdı ama emniyet minibüsçüleri kontrol ediyordu yolcu sayısını aşmamaları için. Bunları düşünürken kontrol noktasından bir polis içinde bulunduğu minibüsün önüne çıktı ve sağa çekmesini işaret etti. Vesyi de inşallah gariban şoförü mağdur etmezler düşüncesiyle minibüste ayakta olan kaç yolcu var görmek için şöyle geriye baktı. Ayakta 5 yolcu vardı. 3 liradan bu beş yolcu 15 lira ödemişti şoföre. Şoför minibüsü sağa çekti. Kontrol noktasında arabalar bekliyor trafik akışı yavaşlamıştı. Şoför, arabanın içini kontrol eden polise doğru yürüdü evrakları elinde. Dışarda polisle biraz konuştular, evraklarını gösterdi. Bir süre sonra yüzü düşmüş bir şekilde geldi. Minibüsteki insanlar da Veysi dahil olmak üzere huysuzlanmıştı. İşe gecikiyordu millet.

Şoför içeri girdi ve

-         -  Yazdılar dedi.

Veysi;

-          - Ne kadar

-          - 120 tl

-          5 yolcu ayaktaymış ve yazması gerekiyormuş memurun. 120 tl.

Veysi,

-          - Abi polisle olacak iş değil sizin bir birliğinizin olması ve bu durumu yukarıya karar vericilere iletmesi lazım. Yoksa böyle cezalar yer durursunuz.

-          - Abi bir değil iki değil bu hattaki hatta başka hatlardaki minibüs şoförlerini canından bezdirdiler. Şoför millet el ettikçe alıyor ama böyle bir kontrol noktasında denk geldiğinde basıyorlar cezayı.

Veysi,

-          - Allah yardımcınız olsun kardaş dedi.

Şöfor biraz da öfkeyle;

-          - Vatandaş ta sesini çıkarmıyor ki dedi.

-          Haklısın kardaş dedi Veysi

Millet işine gücüne koşturuyor. Herkes ekmek derdine düşmüş. Polisle kim uğraşmak ister ki bindiği minibüs şoförünü savunmak için diye düşündü. Lakin bu mevzuların da usulünce çözülmesi gerekmez miydi? Hala gerekmez mi dedi kendi kendine.

-         -  Kardaş beni ilerde indir ama ceza yazacaklarsa yazmayacakları bir yerde indir dedi Veysi

-          - Yazarlarsa da yazsınlar ben seni indireyim abi dedi şoför.

Veysi kurulduğu ön koltuktan kalktı ve şoföre bakarak;

-          - Allah yardımcınız olsun, günün bereketli olsun diyecem ama bırakmazlar ki dedi ve kapıya yöneldi.

Şoför;

-          - Abi Allah razı olsun sen yine de duanı et dedi! Duadan gayrı bir şey kalmayacak elimizde bu gidişle.

Veysi aklında şoförün “duadan başka elimizde başka bir şey kalmayacak bu gidişle” sözünü düşündü bir an ve ürperdi!

-         - Yarabbi aramızda ki beyinsizler yüzünden bizi helak etme yarabbi diye dua etti.

Çalışacağı mekâna doğru düşünceli bir şekilde yürümeye başladı. 

  

Paylaşan
Friday, July 5, 2019
Etiketler:
hikaye
Bu gönderi
0 puan
Puan ver
1 2 3 4 5

Beğen

Beğendin

Bildir

Sen bildirdin
Nedenler
İptal
0 yorum